Jesteś tutaj: Start / KL. VI / GEOGRAFIA

GEOGRAFIA

23.06 geografia klasa 6. Temat: Relacje Polski z sąsiadami -  POWTÓRZENIE.

Omówiliśmy charakterystyczne cechy państw sąsiadujących z Polską - poznawaliście nowoczesny przemysł Niemiec, turystyczne atrakcje Czech i Słowacji, kulturowe dziedzictwo Litwy i Białorusi, współczesne problemy Ukrainy oraz zróżnicowanie przyrodnicze Rosji. Dziś wykonajcie zadania na str. 101 -102 w Zeszycie ćwiczeń, które są podsumowaniem działu: Sąsiedzi Polski. Poradzicie sobie na pewno z tymi ćwiczeniami, mimo tego, że nie macie już podręczników, które powinniście zwrócić do biblioteki. Powodzenia. Życzę Wam poznania wielu atrakcyjnych miejsc, nie na kartkach podręcznika, tylko podczas wyjazdów wakacyjnych.

Temat: Rosja - zróżnicowanie przyrodnicze i gospodarcze.

Rosja - największe państwo świata pod względem powierzchni, przy granicy z Polską ma niewielki tylko obszar nad Morzem Bałtyckim, pozostała część tego państwa znajduje się nie w naszym sąsiedztwie. Największy obszar, bo aż ¾ Rosji leży w Azji, lecz region tamten jest słabiej rozwinięty niż część europejska. Z powodu ogromnego obszaru, państwo to odznacza się dużym zróżnicowaniem środowiska przyrodniczego – różnymi typami klimatu, i roślinności oraz występowaniem licznych surowców mineralnych, w tym największymi na świecie zasobami węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Bardzo dynamicznie rozwija się też w ostach latach sektor  różnego rodzaju usług. Niestety państwo to jest znane także od negatywnej strony – wywołania konfliktu z Ukrainą czy wcześniej z Gruzją. Proszę zapoznać się z zagadnieniami w podręczniku na str. 161-165 a następnie napisać w zeszycie na podstawie mapki ze str. 164, których surowców mineralnych Rosja ma najwięcej. W zeszycie ćwiczeń zróbcie zadania na str. 98 - 99.

2.06 .

Temat: Współczesne problemy Ukrainy.

Nazwę państwa Ukraina, możecie kojarzyć z telewizji lub Internetu, bo często pojawia się  w relacjach dziennikarzy różnych stacji przekazujących relacje z tego kraju. Mogliście też słyszeć o mieszkańcach Ukrainy, ponieważ duża ich liczba przebywała w naszym kraju a nawet i naszym powiecie w poszukiwaniu pracy. Dzieje się tak dlatego, że państwo Ukraina zmaga się od wielu lat z kryzysem gospodarczym, konfliktem zbrojnym z Rosją, a z tego wynikają problemy ludnościowe. Problemy te macie omówione dokładnie w podręczniku na str. 153-158, proszę się zapoznać z tymi zagadnieniami. Do zeszytu napisać z mapki str.154 dwa obszary, nad którymi Ukraina utraciła kontrolę po roku 2014 oraz  dlaczego liczba ludności Ukrainy systematycznie maleje? Uczniowie z nr  2, 4, 5, 10, 14, 15  z listy w dzienniku odsyłają tę notatkę do sprawdzenia.